• ANA SAYFA
  • BLOG
  • Orhan Gencebay'ı Doğumgünü Şerefine 5 Orjinal Gencebay Cover'ı!
Orhan Gencebay'ı Doğumgünü Şerefine 5 Orjinal Gencebay Cover'ı!

İyi ki doğdun Orhan Gencebay!

Kalp kırıklığına adanmış koskoca bir müzik kültürü arabesk. “Batsın bu dünya, bitsin bu rüya” diyerek sitem eden, “Sevenin halinden sevenler anlar” diyerek mutsuzluğuna çare arayan Orhan Gencebay ise arabesk müziğin kurucusu. Tema umutsuzluk ancak Gencebay’ın şarkılarını dinleyenler yalnız olmadığını anlayarak güç buldu. Bugün dertleşme mesaisine gerek radyodan gerek çalma listelerinden eşlik eden bir dost oldu. O yüzden Baba denildi, sahiplenildi.

50 yılı aşkın süredir müzik yapan Orhan Baba’nın doğum günü bugün. Şarkılarındaki hüznün aksine nice mutlu yılları olsun. Şarkılarının onlarca cover’ı var. Doğum günü şerefine 5 orijinal cover’ı listeledik. Dinlemeye başladıkça devamı gelecek, bizden söylemesi

1- Bulamadık ki - Serbestik Band

Arabesk müziğin kurucularından Orhan Gencebay’a adanmış bir müzik grubu Serbestik Band. Gencebay’ın şarkılarına farklı tınılar ekleyerek her türden müzik sevene ulaşmak, arabesk kültürünü anlatmak niyetindeler. Grup, Türkiye’de yerli bir sanatçıya adanmış ilk tribute band olma özelliğini de taşıyor. Üstelik Orhan Gencebay onaylı grup! Biz bu şarkısını seçtik ama kanallarında birçok Gencebay parçası bulabilirsiniz.

2- İç Benim İçin - Taksim Trio

Taksim Trio’nun enstrümantal cover’ları meşhur. Ama işin içine Orhan Baba’nın saz sololarından bölümler girince bambaşka oluyor. Kanunlu, klarnetli bir “İç Benim İçin”

3- Dilenci - Ters Açı

Arabesk müziği biraz daha sert sound’larla sevenler içi bir parça. Orhan Gencebay’ın döneme imza atan şarkılarından Dilenci’yi rock cover’lar yapan Ters Açı’dan dinleyin deriz.

4- Batsın Bu Dünya - Gripin

Gripin canlı sahnelerinde sevdiği eserleri kendilerine has versiyonlarda söylemeyi çok seviyor. İşte o anlardan biri. Jolly Joker Ankara sahnesinde Gripin, Orhan Gencebay’dan Batsın Bu Dünya’yı seslendiriyor. Elektro gitar ve yüksek vokalle şarkı daha farklı bir hal alıyor.

5- Bir Araya Gelemeyiz - Athena

Orhan Gencebay’a adanmış, 2 CD’lik bir tribute albüm var. Orada birçok yıldız seçtiği şarkıları seslendirdi. Koleksiyonluk bir albüm. Bu albümden diğerlerinden sound olarak farklı bir yol izleyen Athena’ya yer verdik. “Bir Araya Gelemeyiz” parçasının hikayesi dramatik ama eğlenceli sound’unda rock ve reggae tınıları var.

** Back On Stage katkılarıyla...